Malo na hitro o Žmohtariji
Žmohtarija je trodnevni skavtski dogodek, ki je namenjen predvsem popotnikom in popotnicam oziroma skavtom starejši od 16 let, ki se želijo vsake toliko povaljati v blatu, preizkusiti svoj pogum ali pa izraziti svojo kreativno plat. Tekom treh dni, torej med 9. in 11. avgustom, se bodo udeleženci udeleževali delavnic, ki jim bodo omogočile nekaj takega, a na malo večji način. Delavnice bodo predvsem namenjene spodbujanju kreativnosti z povsem naravnimi materiali, spoznavanju skupinskega dela in pripravi na zaključni dan oziroma na veliko igro.
Celotna Žmohtarija je osnovana za zgodbi o prelepi Saliji, ki je bila zaradi svoje naivnosti do sveta uročena na večno bruhanje blata. Po srečnem naključju je o tej nesreči slišal mlad fant iz sosednje doline, ki si je želel rešiti Salijo ... Zgodba je veliko bolj zapletena, a naj ostane skrivnostna. Skozi celoten dogodek se bo neprestano vlekla nit zgodbe, ki se bo na koncu pompozno končala.
Žmohtarija od zgoraj
Prvi dan bo namenjen predvsem spoznavanju udeležencev in malo prej omenjene zgodbe o Saliji ter uvodni prireditvi ob otvoritvi Žmohtarije. V večernih urah bo tudi zabava in ples. Drugi dan se bomo zbudili v povsem nov svet. V svet žmohtne mitologije in nadnaravnih moči, ki se jih bomo učili v skupinskem izdelovanju zgradb, ki bodo namenjene za zadnji dan Žmohtarije. Delavnice bodo tako za tiste, ki si želijo resnejših zgradbarskih projektov kot tudi za tiste, ki uživajo v drugačnem izražanju svojih želja. Po delavnicah je na vrsti proga preživetja, ki se bo kar se da temeljito držala svojega imena. Proga preživetja je ena od nosilcev slave Žmohtarije, zato lahko pričakujemo tudi letos, da bo proga preživetja za seboj pustila lep blaten pečat. Zadnji dan je glavni dogodek velika igra. V tej igiri bodo skupine soočene, saj bodo tekmovale z izdelki, ki jih bodo izdelali na delavnicah. Tu bo do izraza prišla tako iznajdljivost kot organiziranost skupine. Zmagovalna skupina po požela večno slavo in hvalo.
Žmohtarija od znotraj
Osnovne smernice dogodka so predvsem: zmanjšati človeški vpliv na okolje, spodbujanje kreativnosti z naravnimi elementi in prizadevanje za zdravo tekmovalnost ter sodelovanje v skupini in med skupinami. S tem mislimo predvsem kreativne delavnice na katerih se ne bo uporabljalo materialov, ki niso pridobljeni na naraven način. Poskrbeli bomo za striktno ločevanje odpadkov, a v prvi vrsti predvsem zmanjšanje le-teh.
Ker opažamo, da se v naši družbi vedno znova pozablja na sporočilnost in aktualnost želimo, da Žmohtarija izpostavi nekaj naših prepričanj o svetu na zabaven in priljuden način. Kljub enostavnosti, bo prav vsaka stvar nosila svoj delež zgodbe in bo popestrila prosti čas na taboru.
Gregor Stražar – Lačni Rakun